Back to top

Przywódcy państw wschodniej flanki NATO, w tym prezydent Polski, biorą dziś udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki w Rydze. Sojusznicy z regionu omówią najważniejsze kwestie dotyczące bezpieczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej przed lipcowym szczytem NATO, który odbędzie się w Waszyngtonie. - Obawiamy się nasilenia rosyjskich prowokacji - ostrzegła szefowa łotewskiego rządu Evika Siliņa.

11.06.2024

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że policzono już 100 proc. głosów. Frekwencja w Polsce wyniosła 40,65 proc. Koalicja Obywatelska otrzymała 37,1 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość  - 36,2 proc., Konfederacja - 12,1 proc., Trzecia Droga - 6,9 proc., a Lewica - 6,3 proc. Na Węgrzech zwyciężyła rządząca koalicja Fidesz-KDNP, uzyskując 44,3 proc. głosów. W Czechach wygrał Ruch ANO, zdobywając 26,14 proc. głosów. Z kolei na Słowacji zwyciężyła Opozycyjna Postępowa Słowacja (PS), na którą…

10.06.2024

W niedzielę wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się w 21 krajach Europy. Największą liczbę europosłów w tegorocznych wyborach wybiorą Niemcy (aż 96), Francuzi (81) oraz  Włosi (76). Po wyborach w 2024 roku polskich europosłów będzie 53 (o jednego więcej niż obecnie).

09.06.2024

O potencjale obronnym poszczególnych krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Węgier, Czech i Słowacji), zachodzących w nich przemianach politycznych i społecznych, rosyjskiej inwazji na Ukrainę, możliwych scenariuszach zakończenia wojny oraz roli mediów w czasach wojny hybrydowej przez niemal trzy godziny rozmawiali eksperci na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

05.06.2024

Od ubiegłotygodniowego ataku stan zdrowia słowackiego premiera Roberta Ficy „uległ poprawie” – ogłosił w weekend zespół lekarzy ze szpitala w Bańskiej Bystrzycy. – Wierzymy, że ten postęp będzie kontynuowany – dodali w oświadczeniu. Poważnie postrzelony przez zamachowca szef rządu w Bratysławie ma już za sobą dwie skomplikowane operacje.

25.05.2024
Elementy reaktora szkoleniowego elektrowni jądrowej w węgierskim mieście Paks.

Węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó oraz japoński minister gospodarki, przemysłu i handlu Ken Saitō zawarli w Tokio porozumienie dotyczącego wspólnych prac nad rozwojem technologicznym reaktorów o małej mocy (SMR).

21.05.2024

– Gdybyśmy nie byli teraz członkami NATO, to przed rosyjskim atakiem prawdopodobnie nie broniłaby się teraz Ukraina, ale bronilibyśmy się przed nim my – oznajmił we wtorek Zsolt Németh.

08.05.2024
Podczas obchodów trzeciej rocznicy wejścia Węgier do Unii Europejskiej sztuczne ognie rozświetlały niebo nad pomnikiem na placu Bohaterów w Budapeszcie

1 maja 2004 roku nastąpił unijny „wielki wybuch” („big bang”). Tego dnia Unia Europejska rozszerzyła się o dziesięć państw, w tym o Polskę, Węgry, Czechy, Słowację, a także Cypr, Estonię, Litwę, Łotwę, Maltę oraz Słowenię. Tym samym europejska Wspólnota powiększyła się z 15 do 25 państw. Obecnie Unia Europejska liczy aż 27 państw.

01.05.2024

Podczas dwudniowej konferencji CPAC w Budapeszcie konserwatywni mówcy przekonywali do konieczności podjęcia skuteczniejszej walki z antysemityzmem i nielegalną imigracją. W piątek w stolicy Węgier przemawiał między innymi Mateusz Morawiecki. – Europa, szczególnie Unia Europejska, znajduje się w sytuacji lawirowania na krawędzi. Być może jest to sytuacja pychy kroczącej przed upadkiem – ostrzegał były polski premier, który został dziś również przyjęty przez szefa rządu w Budapeszcie Viktora…

26.04.2024

– Postępowi liberałowie wyczuwają niebezpieczeństwo. Upadek tej epoki oznacza bowiem również ich upadek. To koniec postępowego ducha czasu – mówił dziś w Budapeszcie premier Węgier podczas przemówienia na CPAC Hungary. Viktor Orbán podkreślił, że Węgry niespodziewanie wyrobiły sobie istotną markę w międzynarodowej polityce.

25.04.2024
Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski

Polska jest silnym krajem Unii Europejskiej, który nie ugnie się pod presją Rosji – przekonywał w czwartek w Sejmie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.     Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski podczas czwartkowego wystąpienia w Sejmie. Fot. Leszek Szymański/PAP

25.04.2024
Prezydent Republiki Węgierskiej Tamás Sulyok

„Wierzymy, że różne poglądy na temat Europy nie dzielą nas, lecz łączą. Wierzymy, że siła Europy opiera się na dialogu, a my, Węgrzy, jesteśmy otwarci na wszelkie debaty” – oznajmił w poniedziałek na konferencji prasowej w słoweńskim Brdo prezydent Węgier.

22.04.2024