Back to top
Publikacja: 09.06.2024
Polacy oraz Węgrzy dziś głosują w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Polityka

W niedzielę wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się w 21 krajach Europy. Największą liczbę europosłów w tegorocznych wyborach wybiorą Niemcy (aż 96), Francuzi (81) oraz  Włosi (76). Po wyborach w 2024 roku polskich europosłów będzie 53 (o jednego więcej niż obecnie). Czesi w piątek i w sobotę wybierali 21 eurodeputowanych, a Słowacy w sobotę wybrali 15 europosłów (o jednego więcej niż dotychczas).


Wyborcy, którzy w tym roku pierwszy raz wzięli udział w głosowaniu w domu kultury w węgierskim Kisasszond otrzymywali pamiątkowe breloczki. Fot. MTI/Tamás Vasvári


Cztery dni na głosowanie

W 2024 roku mieszkańcy wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim wybierają w dniach od 6 do 9 czerwca. 

W Polsce głosowanie odbywa się w niedzielę, 9 czerwca w godzinach od 7:00 do 21:00. Jeszcze wcześniej lokale wyborcze otwarte były dzisiaj na Węgrzech, gdzie głosowanie rozpoczęło się już o godz. 6:00. Łącznie dzisiaj swoich eurodeputowanych wybierają mieszkańcy aż 21 z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy (Włosi na udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego dostali dwa dni: sobotę i niedzielę).

W Polsce listy wyborcze wystawiło łącznie 11 komitetów, z czego siedem zarejestrowało kandydatów we wszystkich 13 okręgach. 

W Czechach na głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyborcy mieli aż dwa dni (lokale wyborcze otwarte były zarówno w piątek, jak i w sobotę). o 21 miejsc w Europarlamencie rywalizowało 30 zarejestrowanych komitetów wyborczych, w tym 11 koalicji oraz 19 partii lub ruchów politycznych.

W sobotę 8 czerwca swoich europosłów wybierali również Słowacy.

720 eurodeputowanych

Łącznie przez cztery dni obywatele 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej wybierają 720 deputowanych Parlamentu Europejskiego.

Posiedzenie inauguracyjne nowego Parlamentu Europejskiego zaplanowano w terminie od 16 do 19 lipca.

Wybory europejskie decydują nie tylko o tym, którzy politycy krajowi będą reprezentować dane państwo w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, ale także o tym, kto zostanie nowym szefem Komisji Europejskiej. Szef unijnej władzy wykonawczej musi zdobyć większość kwalifikowaną premierów i prezydentów UE, a także większość w Parlamencie Europejskim, czyli 361 głosów.

Pierwsze wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech odbyły się w 2004 roku.

Niska frekwencja

Wybory do Parlamentu Europejskiego zazwyczaj nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem wyborców jak głosowanie do parlamentów krajowych.

Jak ogłosiła Państwowa Komisja Wyborcza w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce do godziny 12 wzięło udział w głosowaniu 11,66 proc. uprawnionych. W roku 2019 frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce o tej samej godzinie wynosiła 14,39 proc.