Back to top
Publikacja: 29.08.2023
Uniwersytet Letni w Krasiczynie. To już szósta edycja!
Edukacja

Około 200 młodych osób bierze udział w Uniwersytecie Letnim w podprzemyskim Krasiczynie. To już szósta edycja uniwersytetu organizowanego przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, ale pierwsza, w której poza Polakami i Węgrami są też obecni Czesi i Słowacy. Zamek w Krasiczynie stał się tym samym kuźnią przyszłych liderów krajów Grupy Wyszehradzkiej.


Fot. www.mymedia.pl


Jak co roku w krasiczyńskiej szkole liderów uczestniczą nie tylko studenci, lecz także wykładowcy akademiccy, eksperci, politycy oraz dziennikarze i artyści. 


Fot. www.mymedia.pl


Słuchacze letniego uniwersytetu codziennie rano mogą brać również udział w krótkich lekcjach języka węgierskiego lub polskiego dla początkujących. 


Uczestników tegorocznej edycji Uniwersytetu Letniego powitała w nagraniu wideo prezydent Węgier Katalin Novák. Fot. www.mymedia.pl


We wtorek uczestników Uniwersytetu Letniego w Krasiczynie powitała za pośrednictwem nagrania wideo prezydent Węgier Katalin Novák. Głowa węgierskiego państwa podkreśliła siłę historycznej współpracy w ramach V4 i zwróciła uwagę na fakt, że Grupa Wyszehradzka jest dziś motorem gospodarczym Europy. 


Fot. www.mymedia.pl


Do młodych Polaków, Węgrów, Czechów i Słowaków zwrócił się również – w specjalnie przygotowanym z tej okazji liście – minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Przedstawiciel polskiego rządu podkreślił, jak ważne jest to, aby kraje Grupy Wyszehradzkiej (V4) rozumiały swoje wspólne cele i dbały o wspólne interesy w ramach Unii Europejskiej. Minister Adamczyk podkreślał również, że Europa Środkowa nie byłaby w stanie rozwijać się w aż takim tempie bez współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej i wspólnego zabiegania o interesy państw V4. Przedstawiciel polskiego rządu zwrócił także uwagę, że kontynuacja współpracy w regionie w okresie, gdy na Starym Kontynencie, tuż przy wschodnich granicach Unii Europejskiej i Grupy Wyszehradzkiej, trwa wojna, jest „wielkim wyzwaniem”.


Fot. www.mymedia.pl


Cykl paneli otworzyły we wtorek dyskusje pod hasłem „Kondycja Europy Środkowej – fenomen czy wyzwanie” oraz „Współpraca gospodarcza państw regionu – sukces Europy Środkowej”. Wieczorem członek Rady Instytutu Felczaka Arkadiusz Adamczyk oraz dyrektor ds. zagranicznych Csaba Faragó rozmawiali o relacjach polsko-węgierskich w świetle liczb (na podstawie wyników badań opinii publicznej prowadzonych w Polsce i na Węgrzech przez CBOS oraz Fundację Századvég). Dyskusję moderował red. Marcin Bąk.


Fot. www.mymedia.pl


Nauka i innowacje przyszłości

W środę o „Edukacji i nauce przyszłości” dyskutować będą przewodniczący Komitetu Polityki Naukowej MEiN, członek Rady Instytutu Arkadiusz Adamczyk oraz główny doradca w biurze ds. międzynarodowych Narodowego Uniwersytetu Służby Publicznej Gergely Attila Kovács, a także dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz Katarzyna Ławińska. 

Tego samego dnia Krzysztof Szczerba będzie moderował dyskusję o inwestycyjnych sektorach przyszłości. W debacie udział wezmą zaś założyciel Towarzystw Biznesowych S.A. Maciej Gnyszka, dyrektor Działu Prawno-Administracyjnego w Inglot Renata Stec oraz prezes Fundacji PRO ARTE ET HISTORIA Marek Zaczek.


Fot. www.mymedia.pl


W niezwykle bogatym programie Uniwersytetu Letniego tradycyjnie oprócz dyskusji i wykładów organizatorzy z Instytutu Felczaka zaplanowali również szereg warsztatów, zwiedzanie Twierdzy Przemyśl, naukę poloneza i węgierskich tańców ludowych, imprezę z DJ-em, zawody sportowe, a nawet wizytę w Arboretum w Bolestraszycach oraz spływ kajakowy.


Fot. www.mymedia.pl


Uczestnicy dowiedzą się nie tylko, jak zostać dziennikarzem  lub reżyserem filmowym, ale również jak radzić sobie ze stresem, jak rozmawiać z klientami i poznają zasady kreślenia znaków firmowych. Zasady savoir-vivre’u. Podstawy protokołu dyplomatycznego przybliży zaś słuchaczom ambasador Polski w Budapeszcie Sebastian Kęciek, który wraz z ambasador Węgier w Warszawie Orsolyą Zsuzsanną Kovács rozmawiać będzie także o tym, jak poruszać się w świecie dyplomacji.

W czwartek o tym „Co Europa Środkowa dała światu?” dyskutować będą szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister Marek Kuchciński, a także poseł i przewodniczący Rady Instytutu Felczaka Piotr Babinetz oraz członek Rady Instytutu i wykładowca KUL Marcin Szewczak. Panel poprowadzi dyrektor Instytutu Felczaka prof. Maciej Szymanowski. Tego samego dnia odbędzie się również debata o tym „Kiedy zastąpią nas roboty?”.

Tegoroczna edycja Uniwersytetu Letniego w Krasiczynie potrwa do piątku 1 września. 

(J)