Back to top
Publikacja: 08.06.2024
Szczyt fali na Dunaju w rejonie Budapesztu

Poziom wody w węgierskiej stolicy osiągnął w sobotę poziom niemal 6,5 metra. Woda zalała budapeszteńskie dolne wybrzeże, które od czwartku pozostaje zamknięte dla mieszkańców i turystów.


Poziom Dunaju w Budapeszcie znacząco się podniósł. W sobotę 8 czerwca 2024 roku fala na Dunaju osiągnęła swój szczyt. Fot. MTI/Robert Hegedus


Według danych węgierskiej Krajowej Dyrekcji Generalnej ds. Wody (OVF) poziom wody w Dunaju w rejonie Budapesztu podniósł się z 334 centymetrów 1 czerwca do 578 w czwartek 6 czerwca.

Zalane zostało między innymi dolne wybrzeże (od czwartku od godz. 20 jest ono zamknięte dla mieszkańców i turystów), a woda dotarła w okolice kampusu Uniwersytetu Technologiczno-Ekonomicznego w Budapeszcie (BME).

W związku z zagrożeniem wysoką falą władze wprowadziły pierwszy poziom gotowości przeciwpowodziowej (wprowadza się go, gdy poziom Dunaju przekroczy 620 centymetrów). 

Ostatnio tak wysoki poziom Dunaju w okolicach Budapesztu obserwowano w grudniu ubiegłego roku. Gdy przez miasto przechodziła szczytowa fala powodziowa poziom rzeki w węgierskiej stolicy osiągnął poziom 693 centymetrów i był najwyższy od wiosny 2013 roku (wówczas wyniósł on aż 891 centymetrów, władze ogłosiły stan klęski żywiołowej, a w walce z potężnym żywiołem brało udział siedem tysięcy żołnierzy wspieranych przez tysiące wolontariuszy). 

Wcześniej bardzo wysoki poziom wody w Dunaju w Budapeszcie zarejestrowano w roku 2006 - wówczas wodowskazy stanów wody pokazywały, że rzeka osiągnęła poziom 860 centymetrów.