Back to top

Długi schyłek potęgi Habsburgów miał swój początek w klęsce pod Sadową 3 lipca 1866. Po niej Habsburgowie poluzowali formy rządzenia licznymi ludami, więzionymi w wielonarodowej monarchii. Na ten czas przypadło barwne życie cesarzowej Elżbiety Amalii Eugenii (węg.

17.06.2024

Zanurzeni w teraźniejszość, raczej nie kojarzymy Węgrów z morską flotą wojenną, a dopiero, gdy słyszymy, że regent Miklós Horthy de Nagybánya był kontradmirałem, zaczynamy interesować się tym zagadnieniem z różnym skutkiem. Pójdźmy zatem tym tropem, by choć nieco usystematyzować wielowiekowe doświadczenie.

09.06.2024

Stwierdzając, że nasi najlepsi władcy (bł. Kinga, św. Jadwiga i Stefan Batory) pochodzili z Węgier, dodajmy do tego, że znakomicie asymilowali się nad Wisłą. Sprowadzali też tutaj ulubionych poddanych, a także swoich krewnych, którzy nawet po ich śmierci żyli tu, identyfikując się z Polską.

02.06.2024

​​​​​​​Słowo „Łączka” kojarzy się Polakom z ogromem komunistycznego bestialstwa i męczeństwa patriotów, którzy byli torturowani i mordowani przez zwyrodnialców. Na przestrzeni z górą tysiąca lat Węgrzy mieli z nami wiele podobieństw, a należy do nich też miejsce pochówku w Budapeszcie – jakże podobne do naszej „Łączki” – to „Kwatera numer 301”.

13.05.2024

Dokładnie czterysta lat temu 8 maja 1624 roku w Wiedniu cesarz niemiecki zawarł pokój z królem Węgier Gabrielem Bethlenem (węg. Bethlen Gábor). Jego wielkie znaczenie odkrywamy w szerszym kontekście. Jest znakomitą okazją do zainteresowania się przeróżnymi czynnikami, które miały w XVII wieku wpływ na całą Europę, na skutki, będące korzeniami sytuacji dzisiejszej.

08.05.2024

​​​​​​​Liturgiczne (katolickie) obchody święta Demetriusza z Tesalonik 9 kwietnia prowadzą myśli nie tylko do jego sanktuarium w Salonikach, ale także do miasta, którego jest głównym patronem, a tamtejsza katedra nosi jego wezwanie. To kiedyś pierwszorzędne w historii Europy miasto mocno związane z dziejami Węgier zasługuje na kilka minut lektury.

21.04.2024

Katedra Panny Marii w Székesfehérvárze jest dla Węgrów tym, czym katedra wawelska dla Polaków. Choć od lat budowla ta nie istnieje, to wciąż zajmuje ważne miejsce w pamięci narodu węgierskiego.

10.04.2024

​​​​​​​Trwa III edycja konkursu „Polska-Węgry. Historia przyjaźni”. Konkursowicze mają do przyswojenia bogatą literaturę, a ten cykl artykułów adresujemy do naszych Czytelników, którzy dopingują uczniów szkół średnich, ale i sami chcą zainteresować się tematyką konkursu. A warto!

08.04.2024

Trwa III edycja konkursu „Polska-Węgry. Historia przyjaźni”. Konkursowicze mają do przyswojenia bogatą literaturę, a ten cykl artykułów adresujemy do naszych Czytelników, którzy dopingują uczniów szkół średnich, ale i sami chcą zainteresować się tematyką konkursu. A warto!

04.04.2024

Trwa III edycja konkursu „Polska-Węgry. Historia przyjaźni”. Konkursowicze mają do przyswojenia bogatą literaturę, a ten cykl artykułów adresujemy do naszych Czytelników, którzy dopingują uczniów szkół średnich, ale i sami chcą zainteresować się tematyką konkursu. A warto!

01.04.2024

23 marca, czyli już jutro, upływa termin zgłoszeń do trzeciej edycji konkursu historycznego dla uczniów wszystkich publicznych i niepublicznych szkół ponadpodstawowych. Na laureatów czekają cenne nagrody. Zwycięzca otrzyma cztery tysiące złotych. Drugie miejsce w konkursie zostanie nagrodzone kwotą 2500 zł, natomiast uczestnik, który zajmie trzecią lokatę otrzyma 1500 zł. Ponadto, kolejne 32 najlepsze osoby zostaną nagrodzone kwotą 600 zł każda. A to jeszcze nie koniec...

22.03.2024

Sprawa to z zasady niełatwa, bo polityka bardziej dzieli niż łączy, bo każde posunięcie polityczne w założeniu polega na wytworzeniu dwóch przeciwstawnych wobec zagadnienia stron. Chyba że ponad polityką zapanuje miłość chrześcijańska…

17.03.2024